Historia naszej hodowli 

Hodowla zarodowa "Szkockie Krowy"

 

Historia naszej hodowli zaczęła się w 2008 roku na duńskiej wyspie Fyn, kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem te piękne zwierzęta na własne oczy.  Z początku nie wiedziałem co to jest, ale z pomocą szybko przyszedł internet. Natura jest Matką najmądrzejszą co przelało się również na te krowy, obdarzyła je nie tylko inteligencją, ale też niewiarygodnym urokiem. Któż mógłby oprzeć się długiej grzywce i pięknym, imponującym rogom, oraz puchatemu futerku? 

 

Po wielu przemyśleniach i rozważaniach nad wszystkimi plusami i minusami zdecydowałem się sam założyć taką hodowlę w Polsce. Przez pierwszy rok szukałem odpowiednich sztuk hodowlanych. W tym czasie odwiedziłem kilkanaście hodowli niemieckich i dwie w Polsce, podpatrując wszystko co  było interesujące, a przy okazji utwierdzając się w przekonaniu, że  jest to najlepsza rasa na warunki jakie mogę jej zapewnić. Pierwsze cztery sztuki kupiłem w Polsce, a kolejne siedem sprowadziłem spod Berlina. Zaczynałem na powierzchni 13 hektarów. Cisza i spokój okolicy, oraz niezwykle atrakcyjne i niewykorzystywane rolniczo ekologicznie obszary, objęte w całości programem NATURA2000, bogate w roślinność i zasoby kryształowo czystej wody zapewniły doskonałe warunki do zdrowego i bezstresowego wzrostu bydła i rozwoju hodowli. 

 

Od początku systematycznie powiększałem stado, zajmując się grodzeniem, oraz zagospodarowywaniem kolejnych terenów. Po dwóch latach zaczęły rodzić się pierwsze młode. Hodowlę zarejestrowałem również do Polskiego Związku Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego. Obecnie stado nadal jest pod oceną związku i oscyluje w granicach 90 sztuk. Przez cały rok wypasa się na ok 100 hektarach pastwisk,  jedząc wyłącznie to, na co same ma w danej chwili ochotę, czyli trawę i zioła.  Zimą dokarmiane jest sianem, a  w 2016 uzyskaliśmy status gospodarstwa ekologicznego. W przyszłości planuję założenie drugiego stada, z innej lini genetycznej, po to aby móc oferować gotowe dla początkujących hodowców stado podstawowe, składające się z reproduktora  i kilku niespokrewnionych z nim jałówek. Więcej o samej hodowli można zobaczyć na naszym instagramie,  facebooku i youtube. 

Paweł Bodzianny, farmer 

JESTEŚMY NA:

pawelbodzianny@wp.pl
+48 504 138 370

HIGHLAND    CATTLE